Úvod Význam označovania čajov

Význam označovania čajov

Najdôležitejšie triedenie:


OP = Orange Pekoe (celý list),

BP = Broken Pekoe (zlomkový alebo zlomený list),

PF = Pekoe Fannings (drtený list),

PD = Pekoe Dust (čajový prach)

 

 

Rôzne triedenie čajov


Rozlišovanie podľa veľkostí listov

 

V zásade rozlišujeme medzi listovými čajmi a zlomkovými čajmi (broken). Rozbité čaje s malými listami, ktoré sa pri opakovanom valcovaní rozdrvia, sú prirodzene veľmi produktívne. Názvy druhov sú často veľmi nápadité a dokonca sa líšia od plantáže po plantáž. Sú vždy výrazom, ktorý sa vzťahuje na veľkosť a vzhľad listu, a iba v menšej miere sa zameriavajú na chuť (napr. Flowery), nikdy však nemôžu informovať o všeobecnej kvalite čaju. Kvalitný úsudok ponúkaných čajov sa vždy robí počas degustácie.

 

Tu sú najdôležitejšie druhy:

 

a) Listový čaj - Leaf Tea


1a. Flowery Orange Pekoe = FOP

 

V oblasti Darjeelingu je tiež označovaný ako Golden Flowery Orange Pekoe = GFOP a Tippy Golden Flowery Orange Pekoe = TGFOP. Vzťahuje sa to na tenký drôtený list so špičkami. „Špička“ sa vzťahuje na viditeľné končeky listov (púčiky), ktoré sú viditeľné v zlatej alebo striebornej farbe, majú menej triesloviny a preto počas kvasenia stmavnú. Sú znakom toho, že sa použili mladé čajové lístky. Nie je to však nevyhnutne určujúca výnimočná kvalita.

 

2a. Orange Pekoe = OP


Dlhý, drôtovitý list, väčší ako FOP.  Význam tohto pojmu nie je známy. Orange označuje holandský „Oranje“, čo znamená „kráľovský“.

 

3a. Pekoe = P and Flowery Pekoe = FP

 

Tento list je kratší a hrubší ako Orange Pekoe a nie príliš jemne valcovaný. Ceylonské „nízko pestované“ Pekoe majú guľovito valcovaný list. Pekoes sú v infúzii silnejšie ako orange pekoes, pretože obsahujú viac listových rebier a menej „dužiny“.

 

 

b) Zlomkový alebo zlomený čaj - Broken Tea


1b. Flowery Broken Orange Pekoe = FBOP

Táto trieda sa vzťahuje na väčšie a veľmi aromatické vlastnosti čajov s malým listom. Dobre štruktúrovaný, kvalitne valcovaný list s mnohými koncami, ktoré poskytujú atraktívny vzhľad.

 

2b. Golden Broken Orange Pekoe = GBOP

Veľmi jemný a silný čaj, najmä s ohľadom na Assam.

 

3b. Broken Orange Pekoe = GBOP

Dobre štruktúrovaný list, ktorý má menej špičiek ako FBOP, ale je silnejší a menej kvetinový.

 

4b. Broken Orange Pekoe1 = BOP 1

Na niektorých plantážach v Indii je názov FBOP, v Cejlóne „pololistový čaj“, tj čaj z polovice listu, triedenie, ktoré sa nachádza medzi OP a BOP.

 

5b. Broken Pekoe = BP

Pokiaľ ide o výrobu CTC, BP je známka veľmi silnej kvality pohárov.

 

c) Fannings and Dust

Malé až najmenšie častice listu, ktoré sa hromadia počas preosievania, poskytujú silné a rýchle sfarbenie šálky čaju, a preto sa uprednostňujú v čajových vrecúškach.

Copyright 2015 - 2020 © Čokoláda, čaj, káva a príslušenstvo