Úvod Druhy čajov ...

Druhy čajov ...

Druhy čajov a ich účinky

 

Čaj je bez akýchkoľvek pochýb najrozšírenejším nápojom po celom svete. Pred niekoľkými tisíckami rokov sa v starej Číne, odkiaľ pochádza, považoval za veľmi vzácny a ľudia verili, že má schopnosť uzdravovať mnohé choroby. Dnes už s istotou vieme, že dokáže napomôcť nielen z fyzického, ale aj psychologického hľadiska.

 

Nielenže jeho popularita stále rastie, ale posledné desaťročia prekvitá jeho výskyt okrem Číny aj v Indii, Iráne, Tibete, Pakistane a na Srí Lanke. Napriek tomu, že všetky čaje pochádzajú z rovnakej rastliny, čajovníka čínskeho, rozlišujeme nespočetné množstvo druhov na základe spracovania a zloženia. V nasledujúcich riadkoch sa dozvieš viac o tých najznámejších druhoch.

 

 

1. Starý známy zelený čaj (e-shop)


Jedným z najznámejších čajov vôbec je práve zelený čaj. Zmienky o ňom môžeme najčastejšie nájsť v oblasti zdravej výživy, kde sa v mnohých prípadoch uvádza ako najzdravší a najlepší na odbúravanie tukov. S tým môžeme len súhlasiť – avšak zelený čaj nemá spomenuté účinky ako jediný. Je nefermentovaný, čo zapríčiňuje jeho výrazne zelenú farbu a vďaka kofeínu dokáže vynikajúco povzbudiť. Obsahuje nespočetné množstvo prospešných látok a vitamínov, preto by sme ho mali piť minimálne 2 x do týždňa.

 

2. Čierny čaj (e-shop)


Rovnako ako zelený, aj čierny čaj obsahuje veľké množstvo antioxidantov a minerálov. Býva veľmi často zaradený medzi vysokokofeínové nápoje nevhodné pre deti a mnoho ľudí ho neodporúča piť pred spaním. Pravdou je, že aj napriek obsahu kofeínu blahodarne pôsobí na organizmus a je najlepším ochrancom pre tvoje srdce a cievy.

 

3. Biely čaj (e-shop)


Tento lahodný a jemný čaj je veľmi vzácny a na jeho zber je vyčlenených len niekoľko týždňov pred daždivým letným obdobím. Má vysoko regeneračné účinky a vyživuje pleť. Je vedecky dokázané, že po niekoľkých týždňoch konzumácie bieleho čaju dochádza k rozjasneniu pleti.

 

4. Pu-erh (čaj čínskych cisárov) (e-shop)


Vravíš si, že za zvláštnym názvom nemôže byť nič nezvyčajné? Opak je pravdou! Pu-erh je perfektným spaľovačom tuku a cholesterolu v krvi. Najčastejšie sa používa ako doplnok pri redukčných diétach. 

 

Tak ako všetky pravé čaje, aj Pu Erh sa vyrába z lístkov čajovníka - Camellia sinensis. Vyberajú sa kvalitné veľké čajové lístky, ktoré sa nechajú jemne zvädnúť a následne sú mierne pražené a zavinované. Potom je čaj fermentovaný za pomoci ušľachtilej plesne Aspergillus niger. Fermentácia prebieha za vysokej vlhkosti a pravidelného obracania listov 40-50 dní, a následne  je čaj sušený horúcim vzduchom (150°C).

Hotový čaj môže pri konštantnej vlhkosti 90% “dozrievať” aj niekoľko rokov, pričom účinnosť čaju ostáva stále rovnaká aj 60 rokov.

Tvrdí sa, že Pu erh časom naberá na kvalite - podobne ako dobré víno. Je to však iba za podmienky 90% vlhkosti, ktorá umožňuje rozvoj ušľachtilej plesne.

Pu erh sa vyrába ako sypaný čaj alebo sa lisuje – najčastejšie do tvaru „čajovej torty“, či tehličiek.

 

5. Oolong (čierny drak) (e-shop)


Čaj s najnákladnejším a najnáročnejším zberom, ktorý sa  výrazne podpíše na jeho výnimočnej chuti sa po vylúhovaní sfarbí do krásnej oranžovej až červenej farby. Má špecifickú chuť a príjemnú vôňu, ktorou ťa určite osloví. Priaznivo pôsobí na nervy a odbúrava stres

Copyright 2015 - 2020 © Čokoláda, čaj, káva a príslušenstvo